notification_importantAasta Aarde 2024 valimine. Hääleta nüüd!
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta uue veebilehe valmimist!


Kiri administraatoritele


Keisri hull

Peitis 17.04.16 Vaimar [vaimar]

Tüüp: Multiaare
Maakond / linn: Jõgevamaa
Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 1.5
Suurus: väike
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

"Keisri hull" on kirjutatud päevikuvormis, romaani aluseks oli Jakob Mätliku, Timotheus von Bocki naise venna päevaraamat. Päevik on täis erinevaid kohti, juhtumisi ja tegelasi 19. sajandist, millest enamus on ka faktilist kinnitust leidnud. "Keisri hullu" peategelane Timotheus von Bock ning teised romaanis märgitud tegelased on ka päriselt elanud.
Timotheus von Bock oli Liivimaa Võisiku mõisa aadlik (1787–1836), kes erines tavalisest mõisnikutüübist. Tema päritolu, haridus, erandlik intellekt ning lahinguvaprus oli temast teinud keiser Aleksander I sõbra. Bock šokeeris oma käitumisega aadelkonda, loobudes abielust keisri vallastütrega ja võttes naise pärisorjade hulgast. Eesmärk oli Bocki jaoks tähtis ning selle saavutamisel ei kohkunud ta tagasi millegi ees.
Timotheus kirjutas memorandumi, mille saatis keisrile. Ta oli varem andnud lubaduse keisrile alati tõtt rääkida ning ta kavatses seda teha ka nüüd. Tsaar ei saanud selle manifesti avaldamist aga lubada, sest tagajärjed oleks võinud keisrile endale saatuslikuks saada. Timo saadeti vangilaagrisse avalikkusele põhjust avaldamata. Von Bock oli tahtnud teha head, kuid tingimused polnud sobivad. Seetõttu määras tema eetiline eneseteostus ta praktiliselt surma – Vene vanglate tingimused olid kohutavad, isegi vaatamata sellele, et talle kongi klaver viidi.
Kui üheksa aasta pärast sai Vene impeeriumi uueks keisriks Nikolai I, siis pääses Timo vangistusest. Ta oli tunnistatud vaimuhaigeks ning pidi elama Võisiku mõisavalitseja majas eluaegses koduarestis. Aleksander oli tahtnud muuta Timo maailmavaadet ja kavatsusi, kuid von Bock suutis need säilitada. Kuigi vangis viibides oli ta mitu korda olnud hulluksminemise äärel, siis koju saabununa oli ta enam-vähem mõistuse juures.
Von Bock otsustas Eestist põgeneda ja leida rahu mujal, kuid viimasel hetkel loobus ta sellest kavatsusest. Ta tajus, et mõju Vene impeeriumile on suurem, kui ta jääb paigale. Ta otsustas jääda "raudnaelaks impeeriumi ihusse". Keisri nuhid ümbritsesid teda endiselt ning arvatavasti üks nendest ta segastel asjaoludel mõrvaski.

1925.a. alates on Võisiku mõisahoones hoitud vaimupuudega inimesi. Hetkel töötab see Võisiku Hooldekodu nime all. Ärge siis kihutage Võisiku kandis, nad jalutavad ka tee ääres, mõni ka tervitab. Maetakse nad ühele kindlale kalmistule Põltsamaal.

Aarde null on Kundrussare kalmistul hauakivi ees, kuhu on maetud Timotheus Eberhard von Bock. Kalmistul on ka omapärane kabel, mille arhitektuurne vorm on inspireeritud renessanssi ja baroki ajal kasutusel olnud tehisgooti motiivist. Kabelihoonele rajati valdavalt paekivist ja maakividest aktsentidega kumer "kaljusein", mis ühtlaselt tõuseb mõlemaltpoolt keskkohani. Pealt ja tagaküljest on tehismägi kaetud pinnasega.

Aare asub:

58 AB,DAB
25 5C,DAC

A- Trellitatud avade arv uksest paremal
B - Timotheuse naise sünnikuu
C - Timotheuse naise sünniaasta 2. number
D - Keisrikroonide arv hauakivil

Lõpu juurde jalutades kohtad palju Võisiku "hulle" hingi.
Aarde lõpp on natuke kaugemal kui 3,2km.

Vihje: pole

Lingid: http://epl.delfi.ee/news/kultuur/eesti-lugu-jaan-kross-keisri-hull?id=51153618 https://et.wikipedia.org/wiki/Keisri_hull

Aarde sildid: vaatamisväärsus (1), soovitan (1), muguoht (1), lumega_leitav (1), lastesõbralik (1)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GC6G0W5

Logiteadete statistika:   125 (100,0%)  0   1   2   0   0   0  Kokku: 128


Kundrussaare kabel