Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Tallinna linn Raskusaste: peidukoht 2.5, maastik 1.0 Suurus: muu Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Steven Paul Jobs sündis 24. veebruaril 1955 San Franciscos ja anti sünnitusmajas lapsendamiseks. Ema soovis oma lapsele pereks “katoliku, haritud ja jõuka”, aga valitud pere muutis meelt ja laps anti Paul ja Clara Jobsile, kellel kummalgi polnud ülikooliharidust. Ema esmalt keeldus ses olukorras lapsendamisdokumentidele allkirja andmast, kuid leppis, kui Jobsid lubasid, et laps saab kolledžihariduse.
William Henry Gates III sündis 28. oktoobril 1955 Seattle’is ja oli William H. Gates Sr. ja Mary Maxwell Gatesi kolmest lapsest keskmine, Williamil oli noorem ja vanem õde.
William oli väikest kasvu poiss ja teda kiusati koolis. Kuid programmeerimishuvi pärast oli ta matemaatikatundidest vabastatud ja juba 13-aastaselt kirjutas poiss oma esimese tarkvaraprogrammi, mis mängis trips-traps-trulli. Huvi üha kasvas, esmalt lollitas Bill arvutiklassi arvutid ära, et rohkem ekraaniaega saada, ning siis lõi koos kolme sõbraga koolis Programmeerijate Klubi, mis teenis bugide otsimisega raha. Koos parima sõbraga (kes kahjuks hukkus enne kooli lõppu) kirjutas William ka koolile vajalikke programme.
Steven oli 10-aastaselt sõbrunenud hulga kodukandi inseneridega, kuid eakaaslaste hulgas ta sõpru ei leidnud, raskusi oli ka koolitundides korrale allumisega. Tark oli ta siiski ja jättis viienda klassi vahele. Seepeale võõrdus ta muidugi klassi- ja koolikaaslastest veelgi enam, nii et teda kiusati palju ja nii ta nõudis vanematelt, et kui nad mujale ei koli ja teda teise kooli ei pane, jätab ta kooli pooleli. Uue kodu lähedal oleval koolil olid tihedad sidemed Silicon Valleyga ja ümbruskonnas oli veelgi rohkem insenere.
Williami vanemad tahtsid, et ta hakkaks isa jälgedes advokaadiks, ja 1973. aasta sügisel astuski ta Harvardi ülikooli õigusteadust õppima, valis aga hoopis matemaatika ja lõpuastme arvutiteaduse aineid ning lahkus ülikoolist kahe aasta järel, et alustada oma ettevõttega. Vanemad toetasid poega.
Steveni tee nii sirgjooneline ei olnud. Viimastel kooliaastatel köitis teda võrdselt kaks teemat: elektroonika ja kirjandus, kuid kui ta ülikoolide juures kursuseid võttis, ei sobitunud ta hipide (liiga intellektuaalne!) ega nohikute (liiga lahe!) juurde, jäädes ikka ja alati outsider’iks. Noil päevil eelistas ta elektroonikale hoopis džässiprogrammi, aga kui ta parim sõber Wozniak projekteeris seadme, mis telefonifirmade süsteemi häkkides lubas tasuta kaugekõnesid teha, oli tema esimene mõte: müüme maha! Nii tehtigi, kaup läks hästi ja Steve sai maitse suhu, et elektroonikahuvi võib päris tulus olla. 1972. aastal alustas Steve õpinguid Reedi Kolledžis Portlandis, kust aga lahkus juba pärast esimest semestrit, kuna ei tahtnud oma vanemate raha kulutada haridusele, mis tundus talle mõttetu. Ta rändas 1974. aastal seitse kuud Indias, kus õppis zen-budismi ja otsis valgustatust.
1975. aastal lõi William koos lapsepõlvesõbra Paul Alleniga Microsofti ja alates 1987. aastast on Bill Gates olnud ajakirja Forbes maailma rikkaimate inimeste nimekirjas. Muide, William on värvipime.
Steve ja ta sõber Steve (Wozniak) osalesid 1975. aastal Homebrew Computer Clubi tegevuses ning 1976. aasta märtsikuuks oli Wozil komplekteeritud Apple I arvuti algdisain. Kui ta seda sõbrale näitas, ütles Steve jälle: müüme maha! 1978. aastal oli 23-aastase Steve Jobsi vara väärtus üle miljoni dollari ja kasvas järgmise kahe aastaga üle 250 miljoni. Ta oli üks noorimatest inimestest Forbesi rikaste nimekirjas ja üks väga vähestest, kes saanud rikkaks ise, ilma mingi päritud varanduseta.
Bill Gates on annetanud suuri summasid mitmesugustele heategevus- ja teadusuuringute programmidele. 2000. aastal koos abikaasaga asutatud Bill & Melinda Gates Foundation on maailma suurim eraisikute heategevusfond, samas ka maailma rikkaim heategevusfond, väärt enam kui 34 600 000 000 dollarit. 2006. aastal teatas Gates oma taandumisest Microsoftist, et põhikohaga töötadagi heategevusfondis. 2009. aastal algatas ta koos Warren Buffetiga kampaania The Giving Pledge, mis kutsub ülirikkaid annetama vähemalt poole oma varandusest.
Steve’i esimene tütar Lisa sündis 1978. aastal ja tema kauaaegne tüdruksõber Chrisann Brennan pidi DNA-testiga isadust tõendama, kuna Steve keeldus last tunnistamast. 1991. aastal abiellus Steve Jobs Lauren Powelliga, neil sündis kolm last.
Bill Gates abiellus Melinda Frenchiga 1994. aastal. Neil on kolm last.
Muidugi puutusid nad ka omavahel kokku, Microsoft tegi tarkvara juba Apple II jaoks, kuid läbi aastakümnete olid nad ennekõike ikka rivaalid, mitte partnerid.
Oktoobris 2003 diagnoositi Steve Jobsil vähk. 2008. aasta augustis avaldas Bloomberg kogemata Steve Jobsi nekroloogi, kus vanuse ja surma põhjuse kohad olid tühjad. Steven vastas Apple’i septembrikuisel esinemisel Mark Twaini sõnadega: "Kuuldused minu surmast on liialdatud."
Steve Jobs suri oma Palo Alto kodus 5. oktoobril 2011. Talle kuulub enam kui 450 patenti.
Märtsis 2020 teatas Microsoft, et Bill Gates lahkub ka Microsofti juhatustest, et keskenduda filantroopiale, panustades võitlusse globaalse kliimamuutuste vastu ning tervise ja hariduse eest. Bill & Melinda Gates Foundationi tegevus on jagatud nelja valdkonda: Global Development Division, Global Health Division, United States Division ja Global Policy & Advocacy Division.
Mõlemad mehed piirasid oma laste ligipääsu sotsiaalmeediale, arvutimängudele ja Internetile, lubades seda vastavalt eale.
Mõlemad mehed on teatanud, et suurema osa oma rahalisest varast ei päranda nad oma lastele.
Ja nüüd on mõlemad mehed selle väikese e-riigina kuulsaks saanud rahvusriigi pealinna tehnopolis pronksi valatud, väidetavalt ainus skulptuur maailmas, kus nad koos on.
Kujusid pole tarvis poleerida, need on imetlemiseks, mõtisklemiseks ja muidugi pildistamiseks.
Aare on peidetud Steve Wozniaki 70. sünnipäeval.
Pliiats kaasa!
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid:
vaatamisväärsus (2), soovitan (2), pliiats_kaasa (2), muguoht (2), lumega_leitav (1), lastekäruga_ligipääsetav (1), drive-in (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC8Y6MF
Logiteadete statistika:
130 (97,0%)
4
5
1
1
0
0
Kokku: 141